Nejprodávanější produkty

Otázky kolem štětců

Nauka o materiálech

Ať se jedná o malování olejovými, akrylovými či akvarelovými barvami, potřebujeme k tomu ten správný štětec.

Otázka zní: "Jak si mohu z tak velké nabídky vybrat ten správný?" a dále se ptáme: "Jak mám o tyto štětce pečovat?".

Zde vám nabízíme několik odborných rad...

Výběr štětce

Chování štětce a jeho stabilita při malování závisí na materiálu, z kterého je vyrobena hlavička štětce - tím jsou myšlena vlákna nad kovovou zděří. Základní materiál, který se používá, je zvířecí vlas, štětina nebo také syntetický vlas, štětina.

S výběrem toho správného štětce vám můžou pomoci následující body.

Pracovní médium
  • Pro pastózní malbu (olejové nebo akrylové barvy) se používají většinou štětce s pevným osazením, aby byla barva dobře rozprostřena. Tyto vlastnosti splňují všechny druhy přírodní štětiny, ale i silnější syntetická vlákna (např. Toray), dále můžete použít hovězí vlas nebo vlas z kuny či sobola.
  • Pro "řídké" barvy (akvarelové, temperové či barvy na hedvábí) se používají štětce, které jsou vysoce absorpční. Tady je vhodné použít vlas Kolinsky, vlas z kuny, ale rovněž syntetická vlákna Toray nebo Konex.
  • Pro ubrouskovou techniku jsou nejvhodnější štětce z měkkých syntetických vláken, aby se papír při nanášení lepidla netrhal.
  • Při použití šablon a nanášení barev na pevné textilní plátno se hodí štětce se štětinou nebo štětce s pevnými syntetickými vlákny, kterými se barva do plátna dobře a hluboko zapracuje.
  • Pro malbu akrylovými a olejovými barvami se používají štětce s dlouhým držátkem, neboť se většinou pracuje u malířského stojanu a dlouhé držátko napomáhá dosažení správné perspektivy.
  • Pro malbu akvarelovými a temperovými barvami, stejně tak i pro hobby štětce, je vhodné spíše krátké držátko.
  • Pro detailní malbu např. modelářství se používají štětce s ergonomickými držátky tak, aby byl štětec veden velmi precizně.
Elasticita a špička štětce

Důležitou vlastností štětce je elasticita použitého osazovacího materiálu.

Štětec by se měl po každém tahu vrátit do původního tvaru a vytvořit čistou hranu malby, u kulatých štětců se vytvoří pěkná špička. Vlas s vysokou elasticitou je Kolinsky nebo vlas z kuny. Také syntetická vlákna nabízejí dobrou a cenově zajímavou alternativu.

Měkký vlas (např. pony, kozí nebo z veverky) je spíše neelastický a proto se hodí především pro neostře ohraničenou malbu či pro nanášení základu.

Schopnost absorpce (nabírat barvu a vodu)

Také tato vlastnost hraje zásadní roli při výběru správného štětce.

Prasečí štětina díky přirozeně členitým špičkám (na konci štětiny ve špičce tvoří roztřepený praporek) lépe nabírá pastózní barvy (akrylové a olejové). Barva je nabrána a rovnoměrně nanášena. Této vlastnosti docílí i speciálně vyvinutá syntetická vlákna pomocí tzv. kapilárního efektu (pomocí dutého prostoru mezi různými tloušťkami vláken). Štětce vyrobené z těchto syntetických vláken představují vhodnou alternativu k přírodní štětině.

Tvary štětců (efekty)

Pro dosažení speciálních efektů doporučujeme používat speciální tvary štětců (např. hřebenové štětce pro malbu trávy nebo vějířové štětce pro malbu křoví či stromů).

Dále se používají i "pryžové" štětce s gumovou špičkou díky, které se při akrylové malbě dosáhne plastických efektů.

Se štětci ve tvaru "kočičího" jazýčku zase můžete malovat, jak velké plochy pomocí bříška štětce, tak i detaily pomocí špičky.

Bakteriologická nezávadnost

Právě u dětí je tento aspekt při výběru štětců velmi důležitý, neboť mohou štětec vsunout i do pusy.

Zde je důležité uvědomit si, že štětce z vlasu pony z Asie nejsou během výrobního procesu dostatečně vyčištěny, protože se ve vlasovém střapci mohou vyskytovat bakterie apod.

Proto je lepší variantou zvolit štětec z nezávadného syntetického vlákna Toray nebo Konex. Děti mohou s těmito štětci bez obav kreativně tvořit.

Péče o štětce

Abychom mohli štětce používat co nejdéle, vám zde nabízíme několik rad pro jejich optimální čištění a ošetření:

  • Štětce vyčistěte ihned po jejich použití, aby v nich barva nezaschla. Např. akrylové barvy schnou velmi rychle a poté se zbytky barvy ze štětců těžko odstraňují.
  • Pro čištění doporučujme čistící prostředek lehce ohřát.
  • Nenechávejte štětce zbytečně dlouho stát ve vodě. Voda se dostane do zděře a vlákna se mohou ve zděři uvolnit.
  • Dále je potřeba štětce dobře vytřít a ve vlažné vodě důkladně proprat. Používejte buď čistící šampony nebo promašťující mýdla, nikoli agresivní čistidla např. terpentýn. Tato čistidla by mohla vlas poškodit tak, že by začal vypadávat a ztratil by svou elasticitu.
  • Zděře se musí vyčistit od pigmentu a do sucha otřít.
  • Štětce je třeba uchovávat při pokojové teplotě a skladovat hlavičkou směrem dolů. Velké teplotní výkyvy mohu způsobit uvolnění dřevěného držátka ve zděři, neboť držátko příliš vyschne.
  • Při přepravě štětců je třeba používat ochrannou krytku.